Exciting Minds

EN

Carlos Perez Carmona

University logo

2024 - 2029 • Väljakujunenud teadlase grant

Kuidas on Euroopa Teadusnõukogu grandi saamine mõjutanud teid kui teadlast?

Sellele küsimusele ei saa nii varases projekti etapis veel vastata. Praegu tundub mulle, et toetuse saamine pole mind kui teadlast kuigi palju muutnud, aga muutunud on see, kuidas teised mind näevad.

Globaalsete muutuste mõjude ennustamine ökosüsteemidele, kasutades ühtset taimede funktsionaalset spektrit

Organismide funktsionaalsed tunnused määravad nende vastused keskkonnale, häiringutele ja biootilisele vastastikmõjule, aga ka nende mõju ökosüsteemi protsessidele. Tunnuspõhised käsitlused võivad aidata meil keerulisi ökoloogilisi küsimusi paremini mõista. Siiski ei ole praegu veel saadaval lihtsaid lähenemisviise, mille abil saaks tunnuste põhjal täpselt ennustada kogukonna koosseisu ja ökosüsteemi toimimist. Tunnuspõhised ennustused vajavad terviklikku lähenemisviisi, mis hõlmab kõiki taimekogukondade funktsionaalse struktuuri aspekte ühtses taimede funktsionaalses ruumis (UPFS), milles arvestatakse maa-pealsete ja -aluste tunnuste sõltumatut teavet. Projektis PLECTRUM kasutatakse UPFSi selleks, et leida lahendus kolmele kõige keerulisemale probleemile tunnuspõhises ökoloogias: 1) funktsionaalse varieeruvuse dimensionaalsus ökosüsteemides; 2) funktsionaalse struktuuri ennustamine keskkonnamuutujate põhjal; 3) ennustamine, milline on globaalse muutuse mõju funktsionaalsele struktuurile, ökosüsteemi toimimisele ja liikide väljasuremisriskile.

Tulemus

Kuna projekt algas alles 2024. aasta suvel, on sisulistest tulemustest veel vara rääkida. Uurimiseesmärkide saavutamiseks ühendab töörühm taimkatteplatside ja taimetunnuste arvuka teabe esimeste globaalsete standarditud maa-pealsete ja -aluste võtmepäraste tunnuste proovidega. Nende andmete alusel kvantifitseeritakse funktsionaalset dimensionaalsust ökosüsteemides ja hinnatakse tuhandete liikide positsiooni UPFSis. Seejärel kasutatakse liikide jaotusi UPFSis nagu pilte ning rakendatakse süvaõppemeetodeid, et seostada kogukondade funktsionaalne struktuur ökosüsteemi toimimise ja keskkonnamuutustega. Projektis välja töötatud metoodiline tööriistakast võimaldab koos maa-pealsete ja juurte tunnuste sünergiaga ennustada globaalse muutuse stsenaariumide mõju taimkogukondadele ning nende toimimisele eri skaaladel.

Mõju

Tulemuste abil saab täiustada looduskaitsestrateegiat, arendada maa majandamise tavasid ja anda vajalikku teavet neile, kes vastutavad keskkonnamuutustega võitlemise poliitika eest. Ühiskond saab kasu elurikkuse tõhusamast säilitamisest, vastupidavamatest ökosüsteemidest ning sellistest ökosüsteemi teenustest nagu süsiniku sidumine, vee puhastamine ja mulla seisundi parandamine, mis on inimese ellujäämise ja heaolu jaoks üliolulised.