Exciting Minds

EN

Edith Elkind

University logo

2015 - 2020 • Alustava teadlase grant

Struktureeritud valdkondades tehtavate keerukate kollektiivsete otsuste algoritmid

Sotsiaalse valiku teooria tegeleb üldise vajadusega ühendada sotsiaalsetes ja kutsealastes olukordades üksikisikute eelistused, et teha kollektiivseid otsuseid. Nagu peaaegu iga keerulise valdkonna puhul, võib arvutusteaduse kasutamine aidata meil mõista ja ennustada sotsiaalse valiku tegemist. Arvutusliku sotsiaalse valiku uurimisvaldkonnas just sellega tegeldaksegi. Projektis ACCORD seotakse omavahel kollektiivsete otsuste tegemise teooria ja praktika. Uurimisrühm töötab välja uued avatud lähtekoodiga arvutusvahendid ja meetodid, et iseloomustada ning ennustada kollektiivset otsuste tegemist olukorras, kus igal liikmel on oma eelistused piiratud hulga alternatiivsete valikute seas.

Tulemus

Projekti eesmärk oli täiustada arvutuslike sotsiaalsete valikute valdkonda, töötades välja uusi tööriistu ja meetodeid, mille abil saab teha keerukaid grupiotsuseid tihedas struktureeritud keskkonnas. Töörühm võttis aluseks olukorra, kus igal otsuseid tegeval liikmel on oma eelistused piiratud alternatiivikogumi seas ja eesmärk on leida ühine eelistus (varem määratletud struktuuriga alternatiivikogumi seast). Töörühm sõnastas vajalikud tingimused eelistuste koondamise toimingute kohta, kavandas nende tingimuste täitmise protseduurid ja töötas välja algoritmid nende arvutamiseks. Selleks et otsustajate kognitiivset koormust vähendada, laiendati protseduure ja aktsepteeriti sisenditena ka osalist paremusjärjestust. Töörühm esitles nende meetodite põhiseid avatud lähtekoodiga tarkvararakendusi huvirühmadele. Samuti küsiti potentsiaalsete kasutajate käest tagasisidet tarkvara praktilise kohaldatavuse kohta.

Mõju

Projektis määratleti ja uuriti ühe tipuga eelistusi sfääris ning tehti kindlaks nende eelistuste valdkonna hõlpsasti käsitletavad alavaldkonnad. Sama olulised on uuringu käigus kindlaks tehtud mitme võitjaga reeglite aksioomid, kuna need pakuvad kriteeriume, mille järgi saab valida otsuste tegemise reegleid.