Exciting Minds

EN

Hedvig Tamman

University logo

2024 - 2028 • Alustava teadlase grant

Kuidas on Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandi pälvimine teid teadlasena mõjutanud?

Tänu grandi saamisele mõistsin, et ma olen päris kindlasti teadlane, ja see andis mulle kindlustunde, et liigun oma tööga õiges suunas. Et pälvisin grandi üsna oma karjääri alguses, tunnen suurt vastutust nii teha väljapaistvat teadustööd kui ka edendada Eesti teadustegevust ning toetada oma noori kolleege nende teadustöö teekonnal ja seatud eesmärkide saavutamisel.

Poomisvastuse valgud ja toksiini-antitoksiini süsteemid bakterite ning faagide vahelises võidurelvastumises

Bakteriofaagid ehk faagid, viirused ja bakterid on kõige levinumad eluvormid Maal. Faagide kasutamise võimalust võitluses patogeensete bakterite vastu on mõistetud juba ammu, kuid nende kasutamisele meditsiinis seavad piirangud faagide suur spetsiifilisus peremeesorganismi suhtes ja ettearvamatu paljunemine. Bakterite vastu võitlemiseks kasutatavad faagide mehhanismid on atraktiivsed kandidaadid uute antimikroobsete meetodite väljatöötamiseks, kuid nende mehhanismide kohta on veel väga vähe teada. Faagide ja bakterite pidev ühine evolutsioneerumine näitab seda, et faagid on võimelised jagu saama paljudest erinevatest bakterite kaitsesüsteemidest, kuid kindlaks ei ole tehtud veel ühtegi faagidel tekkinud mehhanismi, mis oleks seotud bakterite poomisvastusega.

Projekt tõstatab hüpoteesi, et kuivõrd bakterite toksiini-antitoksiini süsteemid ja poomisvastus on bakterite ning bakteriofaagide vahelise võidurelvastumise osa, suudab uurimisrühm leida otseseid tõendavaid andmeid molekulaarsel tasandil ja teha kindlaks faagide valgud, mis on nende interaktsioonidega seotud.

Tulemused

Uuringutulemused täidavad mitu lünka faagide ja bakterite vaheliste suhete uurimisel, edendavad faagidele vastupidavamate bioremedatsiooni bakteritüvede arendamist ja loovad uusi tähtsaid baasteadmisi, mis võivad viia faagidel põhinevate bakterite stressimehhanismide vastu suunatud uudsete ravilahenduste väljatöötamiseni.

Projekt algas 2024. aastal ja on kestnud kõigest kuus kuud, mistõttu on veel liiga vara rääkida kaalukatest tulemustest. Teadustöö on veel liiga varases seisus, et öelda, kas püstitatud hüpotees oli õige, või tõdeda, et see oli ekslik.

Mõju

Tähtis on mõista faagide ja bakterite vahelisi interaktsioone, et saada aru tugevatest evolutsiooni suunavatest jõududest. Projekti käigus saadud uued tulemused võivad aidata tuvastada võimalusi, kuidas vähendada ressursside raiskamist biotehnoloogilistes lahendustes, ning anda ülevaate sellest, kuidas manipuleerida bakterite stressireaktsiooniga, mis omakorda võib viia antibiootikumiresistentsuse leviku vähendamiseni.