Exciting Minds

EN

Kaspar Valgepea

University logo

2024 - 2029 • Väljakujunenud teadlase grant

Kuidas on Euroopa Teadusnõukogu grandi saamine mõjutanud teid kui teadlast?

See on andnud mulle kindluse, et Eestis saab tegeleda tipptasemel mikroobide bioinseneerimisega, kuigi kogemus selles valdkonnas on minimaalne ja töögruppi värbamine keeruline.

Uudne meetod ja teadmistebaas järgmise põlvkonna rakuvabriku projekteerimiseks

Projekti eesmärk on töötada välja uudne meetod suure hulga bakteritüvede geneetiliseks inseneerimiseks. Viie aasta jooksul luuakse ligi 750 geneetiliselt inseneeritud bakteritüve. Seejuures kogutakse protsessi andmed koos varasema sarnase teabega atsetogeenidest avalikku teadmusbaasi (A-BASE). Uus tüvede geneetilise muundamise meetod sobib ka teistele mikroorganismidele ning seega eeldatakse, et sel projektil on märkimisväärne mõju mikrobioloogia, sünteetilise bioloogia ja biotehnoloogia valdkondadele nii teaduses kui ka tööstuses.

Tulemus

Projekt algas 2024. aasta juulis ning selle töögrupp on alles alustanud tööd esimeste eesmärkide saavutamiseks ja hüpoteeside kontrollimiseks. Projekti eesmärk on luua uus meetod atsetogeenide suuremahuliseks geenitehnoloogiaks, muuta põhjalikult arusaamist atsetogeeni metabolismist ja projekteerida paremaid rakuvabrikuid.

Mõju

Atsetogeeni rakuvabrikute jõudluse parandamine ja tootespektri laiendamine aitavad kaasa ringmajandusele, toetades gaasfermentatsiooni tehnoloogiate tööstuslikku edendamist. Gaasfermentatsioon võimaldab säästvalt toota kütust, kemikaale ja söödavalku ning võtta jäätmed ringlusse. Gaasfermentatsiooni peamised eelised on toiduks sobimatute lähteainete kasutamine, biomassi täielik ärakasutamine (sealhulgas ligniin) ja toodete suur mitmekülgsus. Hiljutises analüüsis jõuti järeldusele, et enamikku kemikaale, mida USA energeetikaministeerium pidas bioressursipõhisele majandusele üleminekul oluliseks, saab toota gaasfermentatsiooni teel. Juhtiv biotehnoloogiaettevõte LanzaTech juba rakendab gaasfermentatsiooni tööstuslikus mahus aastast 2018, et toota erinevatest heitgaasidest bioetanooli. Praegu ehitavad nad veel vähemalt nelja tööstuslikku gaasfermentatsiooni tehast, milles hakatakse lähteainena kasutama mitmesuguseid jäätmeid.