Exciting Minds
2025 - 2029 • Väljakujunenud teadlase grant
Maailm elab praegu läbi enneolematult ulatuslikke keskkonna- ja sotsiaalseid kriise. Tavapärane lähenemine on käsitleda praegust olukorda järjekordse probleemina, mida saab lahendada üha rohkemate uuringute ja tehnouuendustega. Projekt RiDe lähtub aga teistsugusest eeldusest: kui 20. sajandil sündinud inimesed püüavad lahendada 21. sajandi probleeme 19. sajandi eeldustega tehnoteaduse kohta, siis viivad kõikvõimalikud uued kestlikkuse lahendused üksnes nendesamade probleemide süvenemiseni, mida nendega püüti lahendada.
RiDe keskendub tööstuslikule modernsusele: looduskeskkonna, teaduse ja tehnoloogiaga seotud uskumustele, normidele ja käitumisviisidele, mis iseloomustavad praegu kõiki tööstusühiskondi. Projekt uurib, kuidas tööstuslik modernsus on viimase kahe sajandi jooksul maailma kujundanud ning analüüsib, kas muutused inimeste arusaamades keskkonnast, teadusest ja tehnoloogiast viitavad tööstusliku modernsuse võimalikule mõranemisele.
Projekt alles algas, nii et tulemustest ei saa veel rääkida, aga projekti raames on kavas uurida tööstusliku modernsuse väljakutseid kolmel viisil. Esiteks mõõdetakse keskkonna, teaduse ja tehnoloogiaga seotud tõekspidamiste, normide ja käitumisviiside arengut viimase 125 aasta jooksul 20 suurimas tööstusriigis. Selleks analüüsitakse suurte keelemudelite abil digitaalseid ajalehearhiive, õigusakte, teaduspublikatsioone ja patendiandmeid.
Seejärel selgitab uurimisrühm juhtumiuuringute kaudu välja, kuidas tavaarusaamad teadusest ja tehnoloogiast praegu kestlikke lahendusi pärsivad. Lõpuks teevad teadlased kindlaks riigid, kus tööstusliku modernsuse pärand on kõige väiksem, ning loovad indeksi, millega mõõta riikide potentsiaali suureks siirdeks kestlikkuma eluviisi suunas.
RiDe projektil on palju potentsiaali kujundada ümber kestlikkuse ja tööstusühiskondade tuleviku teemalised arutelud. Projekt propageerib nüansirikkamat arusaama ühiskondlikest siiretest, rõhutades vajadust kestlike lähenemisviiside järele, mis tasakaalustavad tehnoloogiat kultuuriliste ja sotsiaalsete muutustega. RiDe tulemused võivad anda kasulikku teavet poliitika kujundamiseks, tuues globaalseid keskkonnakriise käsitledes välja tehnoloogilise ja ühiskondliku inertsuse algpõhjused. Lõppkokkuvõttes püüab projekt anda inspiratsiooni uuenduslikeks lahendusteks, mis lähevad pelgalt tehnilistest parandustest kaugemale, edendades laiemat, terviklikku arusaama tänapäeva väljakutsetest.