Exciting Minds

EN

Lauri Mälksoo

University logo

2009 - 2014 • Alustava teadlase grant

Kuidas on Euroopa Teadusnõukogu grandi saamine mõjutanud teid kui teadlast?

Olin Eestis esimene inimene, kes sai Euroopa Teadusnõukogu grandi, ja see oli minu akadeemilisele karjäärile kodumaal väga oluline. Selle kogemuse kaudu sain tutvuda tänapäevase projektijuhtimise, meeskonnatöö, teaduskommunikatsiooni ja muu vajalikuga. Usun, et akadeemilises ringkonnas tuntakse mind ikka veel teema „Venemaa ja rahvusvaheline õigus“ järgi.

Rahvusvaheline õigus ja mitteliberaalsed riigid: rahvusvahelise õiguse doktriin ja kohaldamine Vene Föderatsioonis

Peamine uurimisküsimus oli see, millist mõju avaldab Vene Föderatsiooni valitsuse üha kasvav mitteliberaalne orientatsioon Venemaa rahvusvahelise õiguse doktriinile ja praktikale. Kuna Lääs ja Venemaa loodavad suhteid rahvusvahelise õiguse valdkonnas edasi arendada, on oluline mõista, kas nad saavad rahvusvahelisest õigusest ühtemoodi aru. Meeskonna eesmärk oli esitada süstemaatilisi empiirilisi tõendeid rahvusvahelise õiguse kasutamise ja kontseptualiseerimise kohta Vene Föderatsioonis. Töörühm analüüsis olukorda Venemaal kui näidet, kuidas mitteliberaalne riik mõistab ja praktiseerib rahvusvahelist õigust. See, kas mitteliberaalsed riigid käituvad rahvusvahelise õiguse suhtes halvemini kui liberaalsed riigid, on külma sõja järgses rahvusvahelises õigusteoorias üks peamisi arutlusteemasid. Uurimismeetod hõlmas rahvusvaheliste suhete teooriaid, nagu konstruktivism ja liberalism, samuti vestlusi Venemaa kohtunike, poliitikute ja õigusteadlastega.

Tulemus

Peamine järeldus oli see, et Venemaal valitsev arusaam rahvusvahelisest õigusest erineb Lääne arusaamast mitmel viisil. Üks erinevusi puudutab näiteks riigi suveräänsuse ja inimõiguste suhet. Erinevused ei tulene mitte ainult nõukogude aja kommunismiideedest, vaid need kajastavad ka Venemaa sisearutelu ja arusaama, et Venemaa esindab Läänest eraldiseisvat tsivilisatsiooni. Mõnes mõttes oli projekti üks teaduslikke panuseid tõlkimine: mitte lihtsalt grammatiline tõlkimine, vaid analüütiline tõlkimine.

Mõju

Projekti viidi ellu aastatel 2009–2014, mis oli Lääne ja Venemaa suhetes rahulikum periood. See jäi 2008. aasta Gruusia sõja ning 2014. aasta Krimmi annekteerimise ja Donbassis alanud sõja vahele. Toona sai veel käia akadeemilistel konverentsidel Venemaal ja teistes endistes Nõukogude Liidu riikides. Projekti üks väärtuslikumaid aspekte oli võimalus suhelda rahvusvahelise õiguse teadlastega üle kogu Venemaa. See aitas teema eri nüansse paremini mõista. Mälksoo kirjutas monograafia „Venemaa lähenemine rahvusvahelisele õigusele“ (Oxford University Press, 2015), mis on siiani tema enim tsiteeritud töö ning mis on mõjutanud üleilmset akadeemilist arusaama sellest, kuidas me näeme rahvusvahelise õiguse universaalsust ning piirkondlikke ja riiklikke piiranguid. Teadlikkus sellest, kuidas Venemaa käsitleb rahvusvahelist õigust, võimaldab praktikutel näha tänapäeva Vene Föderatsiooni sellisena, nagu see on, ilma roosade prillideta.