Exciting Minds

EN

Ülo Niinemets

University logo

2013 - 2018 • Kogenud teadlase grant

Kuidas on Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grantide pälvimine teid teadlasena mõjutanud?

Esimese Euroopa Teadusnõukogu kogenud teadlase grandi saajana Eestis olin avalikkuse kõrgema tähelepanu all. Kolleegide hulgas tähendas ERC grandi saamine suuremat teaduslikku tunnustust ja uute võimaluste avanemist oma uurimisrühma jaoks. Euroopa Teadusnõukogu grant võimaldas mul kaasata parimaid ajusid kogu maailmast ja suures mahus täiendadad labori aparatuuri. Mul õnnestus luua üks maailma parimaid taimede ja atmosfääri vastastiktoime uurimise töörühmi.

Taimest stressi toimel eralduvad lenduvad ühendid biosfääri-atmosfääri süsteemis

ERC poolt finantseeritud uuring oli pühendatud taimede poolt sünteesitavatele lenduvatele orgaanilistele ühenditele (LOÜ) ning nende mõjule Maa atmosfäärile ja keskkonnale. Selles projektis toodi esile nende senini tähelepanuta jäänud roll Maal toimuvates suuremõõtmelistes protsessides. Peamine eesmärk oli hinnata, kuidas mõjutab stressi tingimustes indutseeritud LOÜ-de emissioon atmosfääri koostist, seejuures keskendutakse keskkonnastressi intensiivsuse mõju sõltuvusele taimeliikidest. Indutseeritud LOÜ-de emissiooni kvantitatiivse mudeli väljatöötamise ja kontrollimise abil püüti projektis rakendada tulemusi piirkondilikus ja globaalses mastaabis ning hinnata nende tähtsust LOÜ-de bilansis. Veel uurisime keerulist tagasisidet stressi, osoonisisalduse, sekundaarsete orgaaniliste aerosoolide hulga, pilves kondensatsioonituumade moodustumise ja Maa kliima vahel. See võimaldas saada väärtuslikke teadmisi taimeökoloogia ning Maal toimuvate mastaapsete protsesside kohta.

Tulemus

Projekti käigus saadi tulemusi kahes tähtsas uurimisvaldkonnas: taimede globaalne molekulaarne stressitaluvus ning taimestiku mõju atmosfääri reaktsioonivõimelisusele ja Maa kliimale. Uuringu esimeses osas saadi põhjalikke teadmisi selle kohta, kuidas taimed reageerivad stressile ja andmeid keskkonnast sõltuvate taluvuspiiride kohta, mis laiendasid „lehe ökonoomilisuse spektrit (LES)“, taimeökoloogia tänapäevaste uuringute tulipunkti. Teine osa andis kvantitatiivset teavet taimedest lenduvate orgaaniliste ühendite suurest osast kliima globaalses muutuses, mis on suure tähtsusega taimede osa mõistmisel kogu maakera hõlmavates protsessides.

Mõju

Siiani on taimedest eralduvate lenduvate ühendite kogust alahinnatud, sest arvesse ei ole võetud stressitingimustes indutseeritud ühendeid. Uuringu tulemusena selgus, et taimede mõju kliimale on varem arvatust suurem. Konkreetsed andmed taimedest stressi toimel eralduvate ühendite koguse kohta globaalsel tasemel saab arvesse võtta kliima piirkondlike ja globaalsete mudelite tähtsate lähteandmetena, et prognoosida kliimamuutuse määra.

Projekti käigus tehtud avastused võivad leida rakendust põllumajanduses. Uued vahendid, mis on mõeldud stressitingimuste varaseks tuvastamiseks, võimaldavad kindlaks teha, millal kannatab põllukultuur stressi all ja mida ette võtta. Lenduvate ühendite emissiooni tundlik seire võib aidata põllumeestel kindlaks teha konkreetsee probleemi olemuse. Käimasolevate uuringute eesmärk on mõista lenduvate ühendite eraldumist molekulaarsel tasemel.