Exciting Minds
2019 - 2023 • Alustava teadlase grant
Kuidas on Euroopa Teadusnõukogu grandi saamine mõjutanud teid kui teadlast?
Inimesed, kes enne kahtlesid minu uurimistöö vajalikkuses, hakkasid mind tõsisemalt võtma. Euroopa Teadusnõukogu grant andis mulle piisavalt rahalisi vahendeid, et viia oma töörühm ja uurimistöö uuele tasemele ning suurendada selle mõju.
Keset süsteemset kriisi on hädavajalik suurendada tõenduspõhist teadlikkust uutest kapitalistlikest ja postkapitalistlikest tulevikukäsitlustest. Projektis COSMOLOCALISM uuritakse uut lähenemisviisi, kus disain luuakse globaalsel, aga tooted kohalikul tasandil. Näiteks üks Prantsusmaa väiketalunike kogukond disainib ja toodab oma põllumajandusmasinad ise ning on nende kujundused teinud kõigile tasuta kättesaadavaks. Samamoodi teeb üks teine kogukond USAs. Need kaks kogukonda on omavahel ühenduses ja loovad sünergiat, täiustades üksteise disaine. Nüüdisaegsed kõrgtehnoloogilised lahendused tuginevad sageli loodusvarade jätkusuutmatule kaevandamisele ja lõunapoolkera riikide ebainimlikele töötavadele. Olemasolevad tehnoloogia- ja majandusparadigmad kipuvad keskkonna- ning ebavõrdsusprobleeme suurendama, mitte vähendama. Lootustandev kosmolokaalne lähenemisviis seab esikohale kestlikkuse ja sotsiaalse võrdsuse.
Tänu projektile COSMOLOCALISM on tehtud märkimisväärseid edusamme sotsiaal-majanduslike süsteemide kestlikumaks muutmisel. Kasutusele on võetud kosmolokaalne kontseptsioon, mis on seadnud kahtluse alla traditsioonilise ruumilise duaalsuse, ning välja on töötatud kesktehnoloogiline lähenemisviis, mis hoiab tehnoloogia arengus tõhususe ja vastupidavuse tasakaalus. Projektis tehakse põhjalik toodete kestlikkuse hindamine ning selgitatakse välja, millised on kosmolokaalsete algatuste organisatsioonide struktuur ja suhtlemismustrid. Projekti käigus on uuritud tavapäraste kasvule orienteeritud mudelite alternatiive, nagu „koosloome innovatsioon“ (convivial innovation) ja „avatud innovatsioon“ (commons-based innovation). Projekti käigus tugevdatakse teadlaste, aktivistide ja poliitikute võrgustikku ning püütakse ühendada teooriateadmised praktikaga. Tänu sellistele algatustele nagu TheOtherSchool on keerukad ideed tehtud kättesaadavaks paljudele inimestele, sillutades teed kaasavamatele ja kestlikumatele sotsiaal-majanduslikele tavadele.
Projekti teoreetilisi tulemusi on kasutatud praktikas sellistes algatustes nagu Commoneni energiaühistu ja loovtöötoad (makerspaces) Tzoumakersis Kreekas, Nyamdrel Zo'Sa Bhutanis ja Kopli 93 Tallinnas. Need rohujuure tasandi ettevõtmised vastavad kohalikele vajadustele, toetavad kestlikke tavasid ja põhjustavad sotsiaalseid muutusi.
Projekti ideede levitamiseks kasutatakse ebatraditsioonilisi viise, nagu YouTube'i kanal ja algatus Citizens for Open Technology, ning uudseid kontseptsioone, nagu muusika õppetoolid ja lihtsustatud selgitustega TheOtherSchool.
Sellised algatused nagu Fab City Foundationi kaasasutamine, valdkondadevaheliste suvekoolide võõrustamine ja mõttekodade koostöö arendamine on hõlbustanud üleilmset teadmiste levitamist ning erialadevahelist kaasatust.